Music atT ST MARY'S PPerivale

Future concerts and events

All concerts are free with a retiring collection.
(except for the New Year's Day Gala)
No tickets are issued beforehand. Just turn up !
Free parking & refreshments

Tuesday October 24th 2.00 pm Mengyang Pan (piano) Debussy: Images Book2, Liszt: Funerailles, Wagner/Liszt: Isolde's Liebestod, Gershwin: Rhapsody in Blue more details
Wednesday October 25th 7.30 pm Alena Walentin (Lugovkina) (flute) Miloš Milivojevic (accordion) Bach: Flute sonata in E flat BWV 1031, Vlasov: Five sights on County Gulag for solo accordion, Bozza: "Image" for solo flute, Piazzolla: Histoire du Tango
Alix Lagasse (violin) Maria Tarasewicz (piano) Schubert: Violin sonata in G minor D408, Elgar: Violin sonata in A minor Op 82 more details
Sunday October 29th 3.00 pm The Rautio Piano Trio Mozart: Divertimento in B flat K 254, Beethoven: Piano trio in E flat Op 70 no 2, Brahms: Piano trio no 1 in B Op 8 more details
Tuesday October 31st 2.00 pm Sandro Russo (piano) Debussy: Images Book 2, Chopin: Barcarolle Op 60, Chopin: Polonaise-Fantasie Op 61, Liszt: 'Die Zelle in Nonnenwerth', Liszt: 3 Transcendental Études more details
Wednesday November 1st 7.30 pm Zsuzsa Vamosi-Nagy (flute) Anne Marshall (piano) Gaubert: Flute sonata no 2 in C, Saint-Saëns: Romance Op 37, Frühling: Fantasie for Flute and Piano Op 55, Mendelssohn: ‘Midsummer Night's Dream' scherzo
Florian Arnicans (cello) Arta Arnicane (piano) Mendelssohn: Song without words Op 109, De Falla: Suite populaire Espagnole, Chopin: Introduction & Polonaise Brillante Op 3 & works by Bach, Schubert & Dvorak more details
Tuesday November 7th 2.00 pm Konstantin Lapshin (piano) Mozart: Fantasy in D minor K 397, Liszt: Dante Sonata, Liszt: Petrarch Sonnet 104 S 161 no 5, Glinka-Balakirev: The Lark, Rachmaninov: Fragments (1917), Rachmaninov: Etudes-tableaux Op 39 no 2, 5, 9. more details
Wednesday November 8th 7.30 pm Caterina Grewe (piano) Liszt: Années de pèlerinage – Suisse
Lyrit Milgram (violin) Akito Goto (cello) Antonio Oyarzabal (piano) Schubert: Piano trio in B flat D 898 more details
Sunday November 12th 3.00 pm Remembrance Day service with Rev Valerie Aitken . Followed by readings with Alan Gillett and friends.
Sunday November 14th 7.30 pm Trio Isimsiz : THIS CONCERT IS NOW CANCELLED
Tuesday November 14th 2.00 pm Aleksandar Pavlovic (piano) Beethoven: Piano Sonata in A Op 101, Chopin: Polonaise Fantasie Op 61, Rachmaninov: Variations on a theme of Corelli Op 4 more details
Wednesday November 15th 7.30 pm Samuel Queen (baritone) Audrey Hyland (piano) Songs by Mozart, Brahms and Berlioz etc
The Behn String Quartet Haydn: String Quartet in D Op 64 no 5 ‘Lark', Dvorak: String Quartet in F Op 96 ‘American' more details
Sunday November 19th 3.00 pm Jianing Kong (piano) Beethoven: Sonata in D Op 28 ‘Pastoral', Beethoven: Sonata in D minor Op 31 no 2 ‘Tempest', Chopin: 4 Mazurkas Op 41, Chopin: Impromptu no 2 Op 36, Chopin: Sonata no 2 Op 35 ‘Funeral March'  more details            
Tuesday November 21st 2.00 pm Sasha Grynyuk (piano) Beethoven: Sonata in C minor Op 13 ‘Pathetique', Beethoven: Sonata in E flat Op 27 no 1, Beethoven: Sonata in F minor Op 57 'Appassionata' more details
Wednesday November 22 7.30 pm Julia Hwang (violin) Charles Matthews (piano) Prokofiev: Violin sonata no 2 in D Op 94a, Rachmaninov: Romance for violin Op 6, Frolov: Fantasy on Gershwin's ‘Porgy and Bess'
Irene Veneziano (piano) Rachmaninov: Prelude Op 32 no 10 in B minor, Liszt: ‘Sposalizio' from Années- Suisse, Piana: 7 Picturesque Preludes, Granados: The Maiden and the Nightingale', Dvorak: 3 excerpts from Poetic tone pictures Op 85 more details
Tuesday November 28th 2.00 pm Jamina Gerl (piano) Bach arr Liszt: Prelude & Fugue in A minor BWV 543, Beethoven: Sonata in A flat Op 26, Schubert: Impromptu in B flat D935, Liszt: Ballade no 2 in B minor more details
Wednesday November 29th 7.30 pm Jeanette Ager (soprano) Viv McLean (piano) Songs by Brahms, Ravel and Britten
The Armorel Piano Trio Suk: Elegie for piano trio Op 23, Dvorak: Piano trio in E minor Op 90 ‘Dumky' more details
Sunday December 3rd 3 pm Advent Carols with Alan Gillett and friends
Tuesday December 5th 2.00 pm Alicja Fiderkiewicz (piano) Chopin: 2 Nocturnes Op 48, Bacewicz: Sonata no 2, Paderewski: Nocturne Op 16 no 4, Chopin arr Fiderkiewicz: Romanza from Piano Concerto no 1, Chopin: Ballade no 4 in F minor Op 52 more details
Wednesday December 6th 7.30 pm Rosalind Ventris (viola) Marisa Gupta (piano) Schubert: Sonata in A minor D 821 ‘Arpeggione', Brahms: Viola sonata in F minor Op 120 no 1
Iuno Connolly (soprano) Dylan Perez (piano) Lieder recital – songs by Strauss, Walton, Hahn and Faure more details
Tuesday December 12th 2.00 pm Olga Paliy (piano) Mozart: Vars on ‘Salve tu Domine' K398, Chopin-Liszt: Six Polish Songs, Rachmaninov: 9 song transcriptions, Prokofiev: Waltz Op 96 no 1 more details
Wednesday December 13th 7.30 pm Savitri Grier (violin) Indira Grier (cello) Francis Grier (piano) Mozart: Violin sonata in A K 526, Mendelssohn: Cello sonata in B flat Op 45, Beethoven: Piano trio in C minor Op 1 no 3 more details
Sunday December 17th 3.00 pm Carols by Candelight with Rev Valerie Aitken
Monday January 1st 2018 3.00 pm New Year's Day Gala. Featuring Fenella Humphreys (violin) Ariana Kashefi (cello) Georgia Brown (flute) Robyn Parton (soprano) Dina Duisen (piano) Gamal Khamis (piano) Harry Ogg (piano) Details re tickets to follow.
Tuesday January 2nd 2.00 pm Luka Okros (piano) Schubert: Four impromptus D899, Chopin: Ballade no 4 in F minor Op 52, Rachmaninov: Etude-tableau in A minor Op 39 no 9, Prokofiev: Piano sonata no 3 in A minor Op 28 more details
Wednesday January 3rd 7.30 pm Benjamin Baker (violin) Jonathan Bloxham (cello) Daniel Lebhardt (piano) Britten: Suite for violin and piano Op 6, Schubert: Fantasie for violin and piano D 934, Mendelssohn: Piano trio in C minor Op 66 more details
Sunday January 7th 3.00 pm Yoanna Prodanova (cello) Rosie Richardson (piano)
Tuesday January 9th 2.00 pm Hao Zi Yoh (piano)
Sunday January 14th 3.00 pm The Barbican Chamber Ensemble
Tuesday January 16th 2.00 pm Margaret Fingerhut (piano) Haydn:Sonata in C major HobXVI:50, Chopin: Nocturne in F sharp minor Op 48 no 2, Chopin: Ballade no 3 in A flat Op 47, Rachmaninov: Moments Musicaux Op 16 nos 1 & 4 more details
Wednesday January 17th 7.30 pm Veronika Shoot & Sasha Grynyuk (piano duo) Schubert: Fantasy in F minor D 940, Barber: Souvenirs ballet suite Op 28, Rachmaninov: 6 Morceaux Op 11
Katerina Nazarova (violin) Olga Sitkovetsky (piano)
Sunday January 21st 3.00 pm Dinara Klinton (piano)
Tuesday January 23rd 2.00 pm Lara Melda (piano) Mozart: Fantasy in C minor K475, Brahms: Seven Fantasies Op 116, Liszt: ‘Dante' sonata more details
Wednesday January 24th 7.30 pm Elisabeth Perry (violin) Melissa Phelps (cello) Julian Jacobson (piano)Mozart: Piano trio in E major K542, Tchaikovsky : Piano trio in A minor Op 50 more details
Sunday January 28th 3.00 pm Artisti con Brio ensemble Mendelssohn : String quintet in B flat Op 87, Brahms: String quintet in G Op 111 more details
Tuesday January 30th 2.00 pm Yuanfan Yang (piano)
Wednesday January 31st 7.30 pm Anna Hashimoto (clarinet)
Oscar Perks (violin) Sebastian Kolin (cello) Caroline Palmer (piano)
Schubert: Piano trio in E flat D 929
Sunday February 4th 3.00 pm The Friern Ensemble with Hugh Mather (piano) Mozart: String Quintet in D K593, Schubert: Piano quintet in A D 667 ‘Trout'
Tuesday February 6th 2.00 pm Tamila Salimdjanova (piano)
Tuesday February 13th 2.00 pm Bobby Chen (piano)Haydn: Sonata in C major HobXVI:50, Liszt: Petrarch Sonnet 104 S 161 no5, Bach-Busoni: Ich ruf zu dir BWV 639, Bach-Busoni: Chaconne in D minor BWV 1004, Liszt: Ballade no 2 in B minor S171 more details
Sunday February 18th 3.00 pm The Artesian String Quartet Beethoven: String quartet in F minor Op 95, Wolf: Italian Serenade, Dvorak: String quartet in F Op 96 ‘American'
Tuesday February 20th 2.00 pm Hin-Yat Tsang (piano)
Wednesday February 21st 7.30 pm Anna Tsybuleva (piano)
Sunday February 25th 3.00 pm Mark Viner (piano) Liszt: Bénédiction et serment, S 396, Alkan: Souvenirs - Trois morceaux Op 15, Thalberg: Fantasy on Rossini's ‘Moses' Op 33, Chopin:Nocturnes Op 48 nos 1&2, Liszt: Réminiscences de Norma S394
Tuesday February 27th 2.00 pm Julian Trevelyan (piano)
Wednesday February 28th 7.30 pm The Passepartout Piano Duo Schubert arr Brahms: 20 Ländler, Tinker: Dance, Brahms: Vars on a theme of Schumann Op 23
The Seta String Sextet Brahms : String sextet in B flat Op 18
Sunday March 4th 3.00 pm Benjamin Marquise Gilmore (violin) Leonid Gorokhov (cello) Caroline Palmer (piano)
   

Home | Events Archive | Musicians | History | Pictures | Video | Friends | Contact Us
Search